niedziela, 21 lutego 2021

Jakość życia z perspektywy pacjenta

Choroba przewlekła w różnym stopniu zaburza normalne funkcjonowanie człowieka na wielu płaszczyznach. W jej wyniku może nastąpić zmiana dotychczasowych ról życiowych, konieczność rezygnacji z pracy, zubożenie życia społecznego i kulturalnego. Choroba pociąga za sobą wiele konsekwencji, wiąże się w końcu z bólem, cierpieniem, dominuje niepewna przyszłość – nie wiadomo jak zakończy się leczenie, czy leki zawsze będą kontrolowały ból, czy trzeba będzie poddawać się procedurom chirurgicznym? Dochodzą do tego codzienne zmagania ze skutkami ubocznymi leczenia, być może komplikacje po zabiegach i koszty finansowe jakie człowiek chory musi ponosić w związku z leczeniem czegoś, co kiedyś spadło na niego zupełnie niespodziewanie, na co nie miał żadnego wpływu. Jak bardzo człowiek chory jest odizolowany od innych ludzi, czy ma wsparcie, czy raczej musi liczyć na siebie? Jakie koszty psychiczne musi ponosić? Czy codziennie musi mierzyć się z lękiem i depresją?

Zadając pytanie pacjentowi: Jak wygląda Pani/Pana życie z chorobą?, można w prosty sposób dowiedzieć się jak choroba wpływa na jego poszczególne sfery życia. Wywiad jest jedną z metod, która pozwala ocenić jakość życia osoby chorej. Inną formą są kwestionariusze, o czym wspominam w dalej części mojego wpisu.

Przez lata, jakość życia była definiowana na różne sposoby i przechodziła stopniową ewolucję. Część badaczy traktowała ją jako subiektywną ocenę samopoczucia dokonywaną przez osobę chorą.

W 1990 r. Schipper wprowadził do medycyny definicję jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia (ang. health related quality of life, HRQL) jako „funkcjonalny efekt fizycznej, psychicznej i społecznej odpowiedzi na chorobę i leczenie, odbierany subiektywnie przez pacjenta, oraz ocenę własnego położenia życiowego chorego dokonaną w okresie leczenia” [1].



Na ocenę jakości życia składa się nie tylko ocena objawów własnej choroby, ale również możliwość normalnego funkcjonowania w różnych obszarach swojego życia: rodzina, praca, przyjaciele oraz rozpoznawanie metod radzenia sobie z chorobą i jej konsekwencjami. Tutaj ogromną rolę odgrywa rodzaj choroby, jej stopień zaawansowania oraz osobowość pacjenta, jego stan psychiczny, wiek, wykształcenie, status społeczny i ekonomiczny, możliwości korzystania ze wsparcia społecznego, wyznawane wartości, okoliczności życiowe, rodzaj otrzymywanej pomocy lekarskiej, itp.

Obecnie, jakość życia pacjenta ocenia się na podstawie bezpośredniego wywiadu z nim, testów psychometrycznych, wystandaryzowanych kwestionariuszy. Szczególnie użyteczne stały się kwestionariusze, dzięki którym można dokonywać porównań pomiędzy poszczególnymi badaniami, np. kwestionariusz WHOQOL-100 lub jego wersja skrócona -BREF, SF-36, EQ-5D.

Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda jeden z takich kwestionariuszy odsyłam do strony: 

https://www.who.int/substance_abuse/research_tools/en/polish_whoqol.pdf

Kwestionariusze możemy podzielić na 3 grupy:

I grupa to kwestionariusze ogólne, które służą do oceny relacji pomiędzy stanem zdrowia pacjenta a rodziną, emocjami, aktywnością zawodową. Przykład takiego kwestionariusza zamieściłam powyżej w linku. 

II grupa to kwestionariusze specyficzne, które dedykowane są dla konkretnej jednostki chorobowej lub grupy schorzeń. Tutaj warto zwrócić uwagę na badania Tary Symonds i wsp., którzy zaprezentowali specjalny dwunastopunktowy kwestionariusz Penn-FPS-R, służący do pomiaru jakości życia u osób z neuralgią trójdzielną [2].

III grupa to kwestionariusze mieszane – można łatwo się domyślić, że zawierają elementy kwestionariuszy ogólnych i specyficznych.

Znajdziemy dużo badań na temat jakości życia wśród osób chorych na neuralgie  i neuropatie twarzy. W ogólnym ujęciu, wnioski z nich płynące nie są zaskakujące, gdyż zarówno jedne jak i drugie schorzenia prowadzą do obniżenia jakości życia pacjentów. Wielu badaczy wskazuje na potrzebę opracowania lepszych metod leczenia bólu.

Badania nad jakością życia dostarczają również informacji na temat efektywności stosowania leków, skuteczności  zabiegów operacyjnych, którym poddają się pacjenci. Dzięki badaniom, można się dowiedzieć czy wraz ze zmniejszeniem lub całkowitym ustąpieniem dolegliwości jakość życia uległa poprawie, oszacować korzyści i straty płynące z podejmowanych działań [2,3].

Wyniki badań nad jakością życia pacjentów mogą wyznaczać kierunek ich leczenia i wspierania, kierunek profesjonalnej opieki, zgodnie z medycyną opartą na faktach (EBM). Nieustannie dąży się do poszukiwania lepszych metod leczenia mających na celu podniesienie jakości życia osób chorych. Wcześniej jednak trzeba poznać trudności z jakimi zmagają się pacjenci i ich rodziny, ich potrzeby, aby móc odpowiednio na nie reagować. 

Źródła wiedzy:

1. Schipper H, et al. Quality of life studies: definitions and conceptual issues. In: Spilder B (ed). Quality of Life and Pharmacoeconomics in Clinical Trials (2nd ed.). Lippincott-Raven Publishers, Philadelphia 1996; 11-23

2. Tara Symonds Jason A Randall Deborah L Hoffman Joanna M Zakrzewska William Gehringer John Yk Lee . Measuring the impact of trigeminal neuralgia pain: the Penn Facial Pain Scale-Revised. J Pain Res2018 Jun 5;11:1067-1073

3. Keita Shibahashi Akio MoritaToshikazu Kimura. Surgical results of microvascular decompression procedures and patient's postoperative quality of life: review of 139 cases. Neurol Med Chir (Tokyo). 2013;53(6):360-4.

4. Hung-Chuan Pan Jason SheehanChuan-Fu HuangMeei-Ling SheuDar-Yu YangWen-Ta Chiu. Quality-of-life outcomes after Gamma Knife surgery for trigeminal neuralgia. J Neurosurg 2010 Dec;113 Suppl:191-8.