poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Awersja do przyjmowania leków

Awersja, czyli niechęć do przyjmowania leków jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym. W końcu nie ma nic przyjemnego w łykaniu tabletek, które powodują w mniejszym lub większym stopniu skutki uboczne. Dodatkowo, sama konieczność pilnowania godzin zażywania tabletek, dawek jest po prostu męcząca. Działanie niepożądane medykamentów mogą po jakimś czasie ustąpić. Jednak są pacjenci, którzy wyjątkowo źle znoszą zażywanie lekarstw, są również osoby lekooporne. 

Wśród osób chorych znajdują się takie, które do dziś żyją z bólem dobrze kontrolowanym dzięki operacji, ale niestety nadal problematyczni wydają się pacjenci, którzy nie uzyskali żadnej poprawy, tylko częściową lub też całkowitą, ale ból po pewnym czasie powrócił. Z tego względu, nieustannie poszukuje się nowych terapii i doskonali techniki zabiegowe. 

Najczęściej, gdy ból powraca, pacjent zmuszony jest znowu stosować farmakoterapię, do momentu, aż ból nie ustąpi lub do momentu, aż znowu nie podda się kolejnemu zabiegowi. 

Są niestety osoby, które z różnych przyczyn muszą zażywać lekarstwa cały czas. Nie mogą liczyć na remisję. Ból neuropatyczny jest szczególnym rodzajem bólu, który ciężko poddaje się leczeniu. Jest więc bardzo dużym wyzwaniem dla lekarzy.

Jeśli prześledzicie dobre źródła w zakresie leczenia bólu neuropatycznego, zauważycie, że zwykle lepsze efekty można uzyskać poprzez stosowanie farmakoterapii skojarzonej, polegającej na łączeniu leków o różnych mechanizmach działania, przy użyciu mniejszych dawek. Nie zmienia to jednak faktu, że prawie chyba każdy pacjent marzy o momencie, kiedy nie będzie już musiał codziennie zażywać tabletek.