niedziela, 1 sierpnia 2021

ŹRÓDŁA WSPARCIA W CHOROBIE

Wszystkie choroby przewlekłe, w tym neuralgie i neuropatie występujące w obrębie twarzy i głowy, niosą ze sobą dyskomfort fizyczny i psychiczny. Bardzo dobrym rozwiązaniem byłoby to, gdyby pacjentowi towarzyszył psycholog już od momentu rozpoznania choroby. W końcu niezwykle ważne jest postrzeganie osoby chorej przez pryzmat życia na płaszczyźnie biopsychospołecznej. Jednak realia są zupełnie inne i nie każda poradnia zatrudnia psychologa, jak również nie każdy pacjent chce korzystać z takiej pomocy. 

Źródłem wsparcia w codziennych zmaganiach z chorobą są więc osoby bliskie: rodzina, przyjaciele, znajomi. Dlatego ważna jest jakość relacji jaką ma osoba chora ze swoim otoczeniem oraz to, czy otoczenie rozumie istotę choroby (wiedza), czy potrafi zrozumieć osobę chorą i współodczuwać jej stany emocjonalne (empatia). Nie każda osoba chora może liczyć na takie wsparcie, dlatego poszukuje go w tzw. GUPACH WSPARCIA

Grupy wsparcia skupiają wokół siebie, nie tylko osoby chore, które czują się osamotnione, ale również takie, które mają wsparcie na co dzień i np. poszukują dodatkowych informacji na temat swojego schorzenia (metody i efekty leczenia, sposoby radzenia sobie z trudnościami, nazwiska specjalistów). Należą do niej także ich bliscy, lekarze i wiele osób zainteresowanych tematem, którzy gotowi są dzielić się własną wiedzą i doświadczeniem. 

Niezmiernie ważne jest self-wsparcie, czyli wsparcie jakie człowiek sam sobie potrafi zapewnić. Ważnymi aspektami takiego wsparcia jest m.in. poszukiwanie informacji na temat swojej choroby (istotne jest to z jakich źródeł pacjent korzysta) i to jak człowiek traktuje siebie na co dzień, jak się sobą opiekuje, co o sobie myśli - czy myśli są wspierające czy sabotujące (myśli przekładają się na działania), czy siebie akceptuje?

Brak wsparcia jest niebezpieczny. Może spowodować poczucie beznadziejności, wyzwalać uczucia złości, frustracji, gniewu, może potęgować lęk, depresję, wyzwalać zniechęcenie do walki o siebie, a nawet zobojętnienie: "wszystko mi jedno co ze mną będzie". To wszystko może przełożyć się na zaangażowanie w proces leczenia.

www.neuralgiatwarzy.com