wtorek, 15 lutego 2022

Kilka faktów na temat NEURALGII TRÓJDZIELNEJ, o których jeszcze nie wiesz

KLASYFIKACJA 

Neuralgia trójdzielna (ang. trigeminal neuralgia, TN) dzieli się na 3 typy: klasyczną, wtórną lub idiopatyczną. 

  • 75% pacjentów stanowią pacjenci z neuralgią klasyczną,
  • 15% pacjentów to pacjenci z neuralgią wtórną, np. guz kąta mostowo-móżdżkowego, malformacje tętniczo-żylne, stwardnienie rozsiane,
  • 10% pacjentów cierpi na postać idiopatyczną neuralgii, w której przyczyna choroby jest trudna do wykrycia.

Idiopatyczną i klasyczną neuralgię trójdzielną podzielono na dwa podtypy: 

  • TN1 to osoby z bólem napadowym,
  • TN2 to osoby z towarzyszącym ciągłym bólem (14-50% pacjentów) - słabiej reagują na leczenie niż pacjenci z TN1.

LOKALIZACJA BÓLU

  • 60% pacjentów ma neuralgię nerwu trójdzielnego zlokalizowaną po prawej stronie twarzy,
  • 1,7%-5% stanowią osoby z bólem obustronnym, rzadko występującym w tym samym czasie (z reguły jest on naprzemienny - raz dotyczy lewej a raz prawej strony twarzy).

LICZBA ATAKÓW BÓLU

Liczba ataków bólu u pacjentów z neuralgią trójdzielną jest zmienna i waha się od kilku do kilkuset w ciągu dnia. Około 40% osób zgłasza więcej niż 10 ataków dziennie.

BADANIE

Badania fizykalne i neurologiczne u pacjentów z TN są na ogół prawidłowe, jednak 30% może wykazywać zmiany czuciowe, w tym łagodną niedoczulicę. 

NEURALGIA VS NEUROPATIA TRÓJDZIELNA

W praktyce, problematyczne może okazać się rozróżnienie neuralgii z towarzyszącym bólem ciągłym (TN2) od neuropatii.

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

Nadal podkreśla się konieczność wprowadzenia lepszych leków do zarządzania bólem u pacjentów z TN. Leki wykorzystywane do leczenia to głównie: karbamazepina, okskarbazepina, lamotrygina, gabapentyna, pregabalina, baklofen, toksyna botulinowa typu A. 

1/3 pacjentów wymaga politerapii.

Inne leki stosowane do leczenia (małe badania) to np.: fenytoina, tyzanidyna, lewetyracetam, mizoprostol (TN z SM), topiramat, pimozyd, duloksetyna, eslikarbazepina. wiksotrygina (obecnie w trzeciej fazie badań) [1].

Istnieją dowody na to, że podawany dożylnie siarczan magnezu (MgSO4) może okazać się użyteczny w terapii bólu neuralgicznego i neuropatycznego [2].

ZAOSTRZENIA BÓLU

Opioidy są często stosowane, jednak zwykle okazują się nieskuteczne. W wyspecjalizowanych ośrodkach leczniczych rekomenduje się stosowanie wlewów dożylnych z lidokainy (5mg/kg przez 1 godzinę) lub blokad do przerywania bólu. Skuteczne mogą okazać się także wlewy z fosfenytoiny (15mg/kg przez 30 minut).

ZABIEGI CHIRURGICZNE

Ok. 50% osób chorych na TN jest kierowana na zabiegi chirurgiczne [1].

NEURALGIA TRÓJDZIELNA U DZIECI

W piśmiennictwie rzadko opisywano neuralgię trójdzielną u dzieci (ok. 28 przypadków). Odbarczenie konfliktu naczyniowo-nerwowego jest znacznie trudniejsze u dzieci w porównaniu z osobami dorosłymi [3].

GENETYKA

Ostatnie badania wykazały, że aż 11% ludzi ma predyspozycje genetyczne do neuralgii trójdzielnej. Pacjenci, którzy odziedziczyli neuralgię, przeważnie mają ból obustronny, a początek choroby diagnozuje się u młodszych osób. Dodatkowo, u tych pacjentów, obserwuje się współistnienie innych neuralgii [4].

NIEPRAWIDŁOWA DIAGNOZA

Neuralgia trójdzielna bywa naddiagnozowana. Wobec nieskutecznego leczenia, pacjenci czasami bywają kierowani na zabiegi neurochirurgiczne. 38 pacjentów zostało poddanych ponownej diagnozie. Jedynie u 17 z nich potwierdzono prawidłowe rozpoznanie neuralgii trójdzielnej. Przed zabiegiem, zaleca się ponowne zweryfikowanie diagnozy [5]. 

WYKORZYSTAŁAM ŹRÓDŁA WIEDZY:

1. G. Lambru, J. Zakrzewska, M. Matharu. Trigeminal neuralgia: a practical guide. Pract Neurol2021 Oct;21(5):392-402

2. Soleimanpour et al. Management of Pain Using Magnesium Sulphate: A Narrative Review. Postgrad Med. 2022 Feb 7; 1-7

 3. Ning-Ning Dou et al. Microvascular decompression for pediatric onset trigeminal neuralgia: patterns and variation. Childs Nerv Syst. 2022 Jan 15

4. Roberstson. Cranial Neuralgias. Continuum (Minneap Minn). 2021 Jun 1:27(3):665-685

5. H. Slettebo. Is this really trigeminal neuralgia? Diagnostic re-evaluation of patients referred for neurosurgery. Scand J Pain2021 Aug 2;21(4):788-793