niedziela, 24 kwietnia 2022

Postawa proaktywna w służbie własnemu zdrowiu

 W dążeniu do osiągnięcia upragnionego celu, jakim dla wielu osób jest życie bez bólu, sprzyja utrzymanie postawy proaktywnej.

Czym jest PROAKTYWNOŚĆ?

Przyjmując postawę proaktywną, człowiek bierze odpowiedzialność za swoje życie, tu i teraz. Jest to jeden z przejawów dojrzałości psychicznej. Choroba odbiera kontrolę w wielu kwestiach - to oczywiste. Jednak są takie obszary, na które ma się wpływ a wiele rzeczy jest kwestią osobistego wyboru, podjęcia decyzji, np. nawyki zdrowego odżywiania, regularne stosowanie się do zaleceń lekarza. Pacjent, który zna możliwości leczenia, jakie się mu oferuje, staje się przede wszystkim aktywnym uczestnikiem podejmowania decyzji, które będą wpływały na jakość jego życia. 


Człowiek proaktywny wykazuje inicjatywę, jest gotowy na współpracę z lekarzem i zespołem medycznym. Często wychodzi z inicjatywą. Jest gotowy zdobywać wiedzę by być bardziej świadomym tego, co się z nim dzieje i by poznawać możliwości. Warto dodać, że punktem wyjścia może być tutaj odpowiednia, wspieracjąca koncentracja na pacjencie uwzględniająca jego potrzeby, oczekiwania (trzeba je rozpoznać), zdobytą dotychczasowo wiedzę (weryfikacja wiedzy), kompetencje jakimi dysponuje (Jakim człowiekiem jesteś? Jaki styl radzenia sobie z sytuacjami trudnymi prezentujesz? Jakie posiadasz zasoby osobiste i społeczne?..).

Przeciwieństwem proaktywności jest reaktywność. Tutaj obserwuje się brak organizacji, rozciąganie wielu spraw w czasie, rozpamiętywanie przeszłości czy nadmierne wybieganie w przyszłość, przerzucanie odpowiedzialności na innych, bierność, brak wiary w siebie, lęk.