środa, 11 maja 2022

Kiedy choroba odbiera kontrolę nad życiem....

Ból odbiera kontrolę nad życiem w różnym stopniu. Zależne jest to od wielu czynników. Na pewno mogę wskazać tutaj na rodzaj i intensywność bólu. Im więcej napadów neuralgii pojawia się w ciągu dnia, tym człowiek jest bardziej zmęczony i brakuje mu siły na wykonywanie najprostszych czynności czy utrzymywanie satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. 
Z drugiej strony, ból miewa zmienne natężenie - raz może być słaby innym razem jest tak silny i okrutny, że potrafi sponiewierać człowieka w bardzo krótkim czasie odbierając mu chęci do życia. Nie zawsze udaje się w pełni kontrolować swoją chorobę, czy to za pomocą leków, czy zabiegów.
Kolejna rzecz to mnóstwo stresu z jakim człowiek musi się mierzyć nie tylko z powodu samego bólu, ale również w życiu codziennym, z powodu różnych wydarzeń nie związanych z chorobą. 
W czasie chorowania trudno przewidzieć jak zakończą się różnego rodzaju sytuacje, jakie będą wyniki, jak bardzo to życie się zmieni. Pojawia się niepewna przyszłość i pytanie jak żyć na co dzień z czymś, nad czym nie ma się kontroli? Jak żyć z tak nieprzewidywalnym bólem jakim jest neuralgia? Czy można w ogóle nauczyć się z tym żyć - ze schorzeniem przewlekłym, często nawracającym, z chorobą, która w jednej minucie potrafi zniweczyć wiele planów i nadziei? Odpowiedzi na te pytania możesz poszukać w mojej książce pt. "Neuralgia jak żyć?"

A dzisiaj proponuję Ci krótkie ćwiczenie na poczucie kontroli, które pozwoli Ci ustalić w jakich obszarach swojego życia możesz się spełniać, aby znaleźć odskocznię od tego co stanowi źródło ogromnego stresu jakim jest Twoja choroba i związany z nią niewyobrażalny ból. 

1. Zastanów się, jaki rodzaj hobby, zajęcia jest dla ciebie ważny. Niech to będzie zajęcie, naprawdę wykonalne - realistyczne. Jaka relacja z drugim człowiekiem jest dla Ciebie ważna? 
2. Pomyśl, dlaczego to zajęcie czy ta relacja jest ważna - czy jest dla Ciebie źródłem spełnienia, dumy, satysfakcji? Czy w jej wyniku pojawiają się u Ciebie przyjemne uczucia, np. radość, przyjaźń, miłość, spokój, wdzięczność, nadzieja, szczęście, entuzjazm?
3. Ustal ile czasu dziennie chcesz poświęcać na pielęgnowanie swojego zajęcia/relacji, np. od 30 minut do 1 godziny dziennie.
4. Pomyśl, co chcesz osiągnąć w następnym tygodniu, miesiącu dzięki temu.
5. Zapisz na kartce wybrany cel i przynajmniej raz na tydzień sprawdzaj postępy. 
6. Każdego dnia przypominaj sobie, że pomimo stresujących sytuacji robisz postępy w obszarze, który jest dla Ciebie ważny / utrzymujesz i rozwijasz relację, która jest dla Ciebie ważna.
7. Pozwól sobie odczuwać szczęście ze swoich osiągnięć, z relacji. Podziel się swoimi postępami z innymi ludźmi, np. może to być opowiedzenie komuś o swoim zajęciu i sukcesach z tym związanych, opisanie ich i zobrazowanie w social mediach.



Stres stanowi nieodłączną część życia każdego człowieka. Choroba jest bardzo dużym źródłem stresu, ale nie musi tego życia całkowicie zdominować. Są obszary w życiu, w których można mieć kontrolę, choćby niewielką i spełniać się, pomimo swojej trudnej sytuacji. Pomyśl, jakie to mogą być obszary?