poniedziałek, 26 września 2022

BÓLE TWARZY - O TYM BĘDZIE SIĘ MÓWIĆ! PAŹDZIERNIK TO MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI !


 Jak co roku, w październiku podnosimy świadomość dotyczącą bólów twarzy.

Kolor rozpoznawczy: turkusowy lub niebieski. 

Przez cały październik  możesz dzielić się swoją wiedzą na temat bólów twarzy i podnosić świadomość społeczną. Przyczynisz się do lepszego rozumienia tematów do jakich należą neuralgie i neuropatie twarzy, a tym samym do większego zrozumienia osób chorych.


 

WIĘCEJ ŚWIADOMOŚCI, WIĘCEJ ZROZUMIENIA, WIĘCEJ WSPARCIA 💙


niedziela, 11 września 2022

Sytuacje nagłego pogorszenia bólu źródłem stresu dla pacjenta

Sytuacje nagłego pogorszenia bólu u osób z neuralgią zdarzają się czasami pomimo przyjmowanych dotychczas zaleconych leków przez lekarza i zwiększania ich dawek. Gwałtowne zaostrzenia dolegliwości bólowych, osiągających swoje maksymalne natężenie są źródłem ogromnego stresu i lęku, wpędzają w poczucie bezradności: bo jak radzić sobie z czymś, co nie poddaje się już żadnej kontroli? Jak uśmierzyć ból, który nie da się wygasić za pomocą dostępnych, znanych dotąd metod?

Nagłe zasostrzenia bólu są bardzo uciążliwe i niebezpieczne dla osób chorych. Część z nich nie może przyjmować w ogóle pokarmów, płynów, czasami dochodzi do omdleń. 

Tą trudną sytuację można przerwać w bardzo prosty sposób, udając się do poradni leczenia bólu, celem modyfikacji leczenia. W praktyce, szybka dostępność lekarza może okazać się trudna, dlatego stan pacjenta może wymagać udzielenia pierwszej pomocy w SOR. 

Czym lekarze przerywają napad neuralgii w SOR? 

Nie wiem, czy istnieją w Polsce wytyczne w tym zakresie, jednak jedno z badań zagranicznego ośrodka (lata 2008-2020) pokazało, że:

- wśród pacjentów z neuralgią trójdzielną, najczęściej stosowane i zarazem najmniej skuteczne okazały się opioidy w przerywaniu zaostrzeń NT. Ci pacjenci wymagali podawania dodatkowych leków. Większość epizodów NT była skutecznie leczona za pomocą dożylnie podawanej fenytoiny. Innymi lekami, które stosowano były: NLPZ, kortykosteroidy, lidokaina [1].

Istnieją również zalecenia, które mówią o tym, aby w wyspecjalizowanych ośrodkach do przerywania napadów neuralgii trójdzielnej stosować wlewy dożylne z lidokainy (5mg/kg przez 1 godzinę) lub blokady. Skuteczne mogą okazać się także wlewy z fosfenytoiny (15mg/kg przez 30 min.) [2].




1. M.J. Pinto et al. Treatment of acute exacerbations of trigeminal neuralgia in the emergency department: A retrospective case series. Headache. 2022

2. G. Lambru, J. Zakrzewska, M. Matharu. Trigeminal neuralgia: a practical guide. Pract Neurol2021 Oct;21(5):392-402